Aj v tomto roku sme putovali vzdať úctu, ďakovať a prosiť – k Matke Božej Žarošickej. Do Žarošíc na Morave putujeme z našej farnosti každý rok. História týchto pútí, ktoré voláme zásvätné, siaha do minulého storočia. Naši predkovia sem putovali, farnosť Veľké Leváre zasvätili Panne Márii Žarošickej a zaviazali sa, že ju budeme každý rok navštevovať. Putovanie bolo prerušené počas komunistického režimu a obnovilo sa v r. 1992. Dokument o zasvätení našej farnosti sa nachádza na oltári, v schránke pri nohách sochy Panny Márie.
Do Žarošíc putujú po stáročia ľudia z Moravy, Čiech, Slovenska, Rakúska… Čím je toto miesto také známe a obľúbené? Z dejín obce a jej okolia sa dozvedáme, že ľudia na tomto území prijali kresťanstvo dávno pred príchodom bratov Cyrila a Metoda. Pred príchodom Slovanov tu žili kmene Markomanov. Podľa historických dokumentov vznikla legenda o kráľovnej Fritigil, ktorá niekedy v 4. storočí prijala kupcov z Milána a tí jej priniesli správu od biskupa Ambróza a obraz Božej Matky. Obraz umiestnili v kostole, ktorý dala kráľovná postaviť. Správa o tom sa rozniesla a ľudia sa utiekali k divotvornej žene na obraze vo svojich žiaľoch a trápeniach. Cítili úľavu a Božiu pomoc, zaznamenané boli zázraky. Tak vzniklo obľúbené a hojne navštevované pútnické miesto.
Obec Žarošice kúpila kráľovná Eliška Rejčka (*1286 ⴕ1335) pre potreby kláštora cisterciánok v Brne a pútnickému miestu darovala drevenú sošku Panny Márie s Ježiškom. Soška pochádza z Francúzska, oblečená je v odeve, ktorý vtedy nosili francúzske kráľovné. Umiestnená bola na oltári pútnického kostola, ktorý v tom čase stál na inom mieste ako dnešný farský kostol. Pre mnohé vypočuté uzdravenia a pomoc v životných útrapách ju nazývajú Divotvorkyňa Moravská. Z roka na rok rástol počet pútnikov, pútnický areál sa rozrastal a nazývali ho rezidencia. Pútnici časom vytvorili množstvo obradov s krásnymi modlitbami a piesňami.
V 14. storočí vznikla v Žarošiciach samostatná farnosť. V obci bol postavený farský kostol zasvätený sv. Anne. Keď v 18. storočí Jozef II zakázal púte a pútnické miesto s rezidenciou uzavrel, soška Panny Márie bola prenesená do tohto kostola. Pútnické miesto chátralo, stavby postupne rozobrali a materiál bol použitý na iné stavby v dedine. Tak bol postavený i súčasný farský kostol, na mieste pôvodného, ktorý vyhorel. V ňom na hlavnom oltári je dodnes umiestnená socha Panny Márie. Púte do Žarošíc sú v našej farnosti dodnes obľúbené, dúfajme, že to tak bude i v budúcich rokoch.
Text: Mária Biksadská /zdroj: internet
Fotografie: archív farnosti